Pod vedením Bc. Terezy Kadlecové zavítaly na naši školu i školku Lucky = maskované ženské postavy, které v české a slovanské lidové kultuře vykonávají v předvečer 13. prosince – svátku svaté Lucie obchůzku. Lucky dle tradice beze slova vstoupily do místnosti, prošmejdily každý kout, a jakmile našly nějaký nepořádek, pohrozily nezbedníkům metlou. Jak vše probíhalo můžete vidět v naší fotogalerii. Moc děkujeme za připravené vystoupení a obohacení o zajímavé znalosti z našich českých tradic. Poutavé povídání paní Kadlecová přizpůsobila věku dětí.
Pozn. čekání na Lucky si žáci 1. – 3. ročníku zpestřili kolektivní hrou, zpěvem a tancem.
Svátek dříve patřil hlavně dívkám a ženám, protože si při něm odpočinuly. Dodržovalo se například pravidlo, že na Lucii se nesmí příst, prát ani drát peří. Po venkově ten den chodívaly hrůzostrašně vystrojené Lucky zahalené v bílém plátně s dlouhými papírovými zobáky, případně zabílenými obličeji.
Sv. Lucie je v mnoha zemích považována za symbol světla, je patronkou slepých a pomocnicí při očních nemocech, je připomínána již od 5.století jako panna a mučednice. V době velkého pronásledování křesťanů se nebála odmítnout pohanského aristokrata. Místo něho chtěla zachovat mravní čistotu pro Ducha svatého. Jelikož se šlechtici na Lucii líbily nejvíce její oči, tak si je vyloupla a poslala mu je. Do druhého dne ji Panna Marie obdařila ještě krásnějšíma očima. Odplatou bylo, že měla být zneuctěna a poslána do nevěstince, nakonec byla mučena a popravena stětím.
„Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá.“