Dne 29. září se naše škola již počtvrté zapojila do boje s rakovinou, a to účastí v celonárodní veřejné sbírce „Český den proti rakovině 2021“ ve prospěch Ligy proti rakovině Praha. Organizačně sbírku zajišťuje agentura Arcadia Praha s.r.o. Vzhledem ke komplikované situaci byl letos výjimečně umožněn prodej kytiček i 30.září a 1.října v budově školy.

Dobrovolníci z 9. ročníku se rozdělili do čtyř skupin, které za středeční odpoledne obsáhly hned několik obcí: Chrášťany, Dražíč, Koloměřice, Doubravku a Hosty. Zde nabízeli k prodeji symbol akce – kytičku měsíčku lékařského – za minimální částku 20 Kč, tento rok se zelenou stužkou. Společně s kytičkou občané obdrželi letáček o rizikových faktorech nádorů ledvin, močového měchýře a prostaty a o možnostech jejich prevence. Mezi rizikové faktory patří jednoznačně kouření, nadměrné pití alkoholu, konzumace uzenin, grilovaného a smaženého masa. Prevencí pak je nekouření, dodržování pitného režimu s minimem alkoholu, zvýšení podílu ovoce a zeleniny ve stravě, dostatek pohybové aktivity.

Děti se často setkávaly s pozitivními reakcemi, většina lidí snahu žáků ocenila a solidárně přispěla. Zapečetěné pokladní vaky byly odevzdány ke zpracování na pobočce České pošty. Ochotné jednání „deváťáků“, celkem přívětivé počasí a dostatečná informovanost všech účastníků, zajistila úspěšnost celé akce, celková vybraná částka činila 9.202 Kč. Všem přispěvatelům moc děkujeme.